22 listopada – Wspomnienie św. Cecylii, dziewicy i męczennicy
Modlitwa Do św. Cecylii
Cecylio Święta, Patronko Nasza
Dziś chwałę Twoją ziemski chór ogłasza
Strażniczko harmonii,
z tonów czynisz piękny splot
By dźwięcznym, czystym był wspólny głos.
Nauczycielko cierpliwości i wytrwania
Przyjm prośby nasze i błagania
By śpiewało nam się lżej
W swej opatrzności głos każdy miej
Doskonała Pieśniarko, Artystko w Niebiosach
Śpiewasz cudownie, Panu grasz na organach
Odkryj nam uczniom Twym skrawek Nieba
Bo dzisiaj dla Ciebie hymn rozbrzmiewa!
Amen.
Informacje Ogólne
Wspomnienie liturgiczne św. Cecylii obchodzone jest w Kościele katolickim 22 listopada. Cerkiew prawosławna wspomina męczennicę Cecylię Rzymską i świętych męczenników: Waleriana i Towarzyszy, 22 listopada/5 grudnia[6], tj. 5 grudnia według kalendarza gregoriańskiego.
Święta Cecylia jest patronką chórzystów, lutników, muzyków, organistów, zespołów wokalno-muzycznych. Przez mylne odczytanie antyfony z jej Passiones przypisano św. Cecylii grę na organach[3][d]. Co roku w Salezjańskiej Szkole Organowej im. kard. Augusta Hlonda w Szczecinie, 22 listopada organizowany jest koncert ku czci patronki muzyki kościelnej[4]. Od imienia świętej Cecylii pochodzi nazwa Polickich Dni Muzyki „Cecyliada” odbywających się od 1994 roku w Policach[5].
Męczennica Cecylia uznawana jest za świętą, a jej imię wymieniane jest w Kanonie Rzymskim.
Życiorys
O życiu Cecylii nie wiemy wiele. Mówi nam o niej nieco pochodzący z V wieku opis męczeńskiej śmierci. Dowiadujemy się z niego, że Cecylia była wyjątkowo piękną i dobrze urodzoną Rzymianką. Żyła prawdopodobnie w III wieku. Nie w głowie były jej romanse, ponieważ zakochała się w Chrystusie i ślubowała mu czystość. Niestety rodzice przeznaczyli ją na żonę możnemu Walerianowi, który był poganinem. Gdy wybranka wyjawiła mu swój sekret, wzruszony pięknem jej serca, również się nawrócił i postanowił ochrzcić. Pierwszego sakramentu udzielił mu w tajemnicy sam papież św. Urban I. Gdy wrócił do Cecylii, zastał ją pogrążoną w głębokiej modlitwie. Zobaczył też jaśniejącego anioła, który ukoronował narzeczonych wieńcami z lilii i róż, prosząc o zachowanie czystości.
Po ślubie Cecylia rozdała ubogim cały swój majątek. Gdy wybuchły prześladowania chrześcijan oboje trafili do aresztu. Żołnierze oczarowani urodą Cecylii błagali ją, by porzuciła chrześcijaństwo, nie chcieli bowiem jej zabić. Pod wpływem jej świadectwa nawróciło się 400 żołnierzy. W końcu jednak poddano ją straszliwym torturom: duszono parą w łaźni. Ona jednak odczuwała to jako orzeźwiający powiew wiatru. W końcu kazano ją ściąć, ale nawet miecz nie zdołał jej zabić, jedynie otworzył ranę. Po dwóch dniach Cecylia się wykrwawiła. Pobożni chrześcijanie ze czcią zebrali jej krew, a ją samą pochowano w katakumbach. W 824 r. odkryto ciało Cecylii, które mimo upływu niemalże 500 lat nie uległo zniszczeniu. Złożono je w bazylice na Zatybrzu, wybudowanej w miejscu, gdzie Cecylia niegdyś mieszkała.
Imię św. Cecylii wymieniane jest w Kanonie Rzymskim. Za patronkę muzyki kościelnej zaczęto ją uważać w średniowieczu. Z tych czasów pochodzą też przedstawienia Cecylii grającej na organach czy lutni. Prawdopodobnie jednak Święta nie grała na tych instrumentach, a łączenie jej z muzyką jest wynikiem błędnej interpretacji jednej z antyfon z Liturgii Godzin. Niewątpliwie jednak jej życie, oddane całkowicie Chrystusowi, było piękną pieśnią uwielbienia Pana.
przydatne linki
https://www.google.pl/search?q=sw+cecylia&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwi6l9msvOjeAhVlhosKHQA-BAIQ_AUIDigB&biw=1366&bih=646#imgdii=ApIOlaV8tp8e5M:&imgrc=4fb_9uKdrDBRrM: