Naukowcy wydrukowali Jezusa w 3D. Użyli do tego śladów z Całunu Turyńskiego

Włoski naukowiec Giulio Fanti postanowił sprawdzić, jak wyglądał Jezus. Wierzy w autentyczność Całunu Turyńskiego, więc zdjął z niego ślady i wydrukował figurę w drukarce 3D.
Tak wyglądał Jezus zdaniem włoskich naukowców |

Całun Turyński stał się inspiracją dla grupy włoskich naukowców pod przewodnictwem Giulio Fanti z Uniwersytetu w Padwie. Postanowili oni zdjąć wszelkie ślady z tkaniny, przeanalizować je i za ich pomocą odtworzyć wygląd Jezusa. Aby pokazać, jak wyglądał najbardziej znany człowiek na ziemi, posłużyli się drukarką 3D.

Wierzymy, że mamy dokładny obraz tego, jak Jezus wyglądał na tej ziemi

– powiedział profesor Giulio Fanti, prezentując trójwymiarową figurę mężczyzny.

 

 

 

Tak wyglądał Jezus zdaniem włoskich naukowców |

Według jego obliczeń, Jezus był wysokim i dobrze zbudowanym mężczyzną, wyjątkowym jak na czasy i warunki, w których żył.

Według naszych badań, Jezus był człowiekiem o niezwykłej urodzie. Długonogi, ale bardzo solidny, miał około 180 centymetrów wzrostu, podczas gdy średnia wysokość w tym czasie wynosiła około 155 centymetrów. I miał królewski i majestatyczny wyraz twarzy

– podaje La Stampa.

https://youtu.be/PSUlyDG2M4M

 

 

 

 

 

 

Tak wyglądał Jezus zdaniem włoskich naukowców |

Dokładne badania pozwoliły między innymi policzyć, ile ran zadano potencjalnemu Jezusowi. Tyle tylko, że na Całunie znajdziemy jedynie ślady ran z biczowania, a tych było 370. Co ze śladami po przebiciu boku Jezusa? Tych na tkaninie nie ma, bo materiał miał okrywać jedynie przód i tył ciała zmarłego mężczyzny.

Giulio Fanti sugeruje, że wszystkich ran, także tych, które nie pozostawiły śladów na tkaninie, było około 600.

Zobacz obraz na TwitterzeZobacz obraz na Twitterze
Tak wyglądał Jezus zdaniem włoskich naukowców |

Jak ma się to wszystko do faktycznego wizerunku Jezusa? O ile od dawna ten przedstawiany jest jako szczupły, wysoki i długowłosy mężczyzna o jasnych oczach, o tyle trzeba wziąć poprawkę na czasy i warunki, w których żył.

Jezus pochodził z Nazaretu, a ten znajduje się na terenie Izraela. W Piśmie Świętym nie odnajdziemy praktycznie żadnych opisów wyglądu Jezusa, wiemy jednak, że nie wyróżniał się wyglądem spośród innych ludzi. Kiedy Judasz wydawał go żołnierzom, musiał wręcz dokładnie wskazać, o którego mężczyznę chodzi.

https://twitter.com/KunjaloD/status/979646681938649088/photo/1

Idąc tym tropem, łatwiej uwierzyć, że Jezus wyglądał tak, jak przedstawił go inny naukowiec. Specjalista od sądowej rekonstrukcji twarzy, Richard Neave, przeanalizował wygląd czaszek ludzi żyjących w Izraelu w czasach Jezusa. Dzięki nim mógł określić rysy twarzy oraz ogólną muskulaturę mężczyzny sprzed 2 tysięcy lat – podaje Popular Mechanics.

Neave wziął też pod uwagę opisy historyczne oraz przesłanki kulturowe i na ich podstawie określił kolor oczu i wygląd włosów i zarostu Jezusa.

 

 

https://twitter.com/pasionde1pueblo/status/979857832270057472/photo/1

 

 

I tak okazuje się, że mężczyzna z Całunu Turyńskiego niczym nie przypomina Jezusa z badań antropologa.

Noszenie długich włosów nie przystawało wtedy mężczyznom, a skoro Jezus nie wyróżniał się z tłumu, wątpliwym jest, by nosił tak kontrowersyjną fryzurę. Był podobny do swoich uczniów, a typowy wygląd Nazarejczyka to około 155 centymetrów wzrostu, czarne, krótkie, kręcone włosy i zarost oraz ciemne oczy.

To, co mogło Jezusa wyróżniać, to skóra zniszczona przez słońce (pracował na zewnątrz, jako cieśla, więc narażony był na niesprzyjające warunki) oraz mięśnie nabyte przy pracy fizycznej.

Tak wyglądał Jezus zdaniem włoskich naukowców |

Jak więc faktycznie wyglądał Jezus? Tego pewnie nie dowiemy się nigdy. Podejrzewamy jednak, że wyczyn Giulio Fanti utwierdzi ludzi (a przynajmniej Europejczyków) w przekonaniu, że był przystojnym, błękitnookim blondynem, który nijak nie przypominał swoich typowo semickich sąsiadów.

 

LINK DO CAŁEGO ARTYKUŁU :

http://buzz.gazeta.pl/buzz/56,156947,23220382,naukowcy-wydrukowali-jezusa-w-3d-uzyli-do-tego-sladow-z.html