Ogłoszenia parafialne (10 grudnia 2017 r.)

 1. Przeżywamy II niedzielę Adwentu. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu: we wtorek wspomnienie Matki Bożej z Guadalupe; w środę wspomnienie św. Łucji; w czwartek wspomnienie św. Jana od Krzyża.
 2. Trwa Adwent. W tym tygodni tradycyjne Roraty od poniedziałku do piątku o godz. 18.00. Za tydzień rozpoczniemy rekolekcje adwentowe, które poprowadzi ks. Michał Buraczewski – doktorant filozofii KUL JP II w Lublinie. Rekolekcje potrwają od niedzieli 17.12.2017 r. do środy 20.12.2017 r.. Szczegółowy program rekolekcji jest wywieszony w gablocie i na stronie internetowej. Podamy go również za tydzień w ramach ogłoszeń.
 3. W piątek wieczorem spotkanie ogólne kandydatów do bierzmowania. Obecność obowiązkowa. Spotkanie rozpoczyna się mszą św. o godz. 18.00.
 4. Podczas ostatniej wichury wiatr złamał Krzyż, który stał obok Domu Katechetycznego. W związku z realizacją postanowień protokołu po wizytacji kanonicznej, która nakazywała przeniesienie poza obręb kościoła figury św. Jana Pawła II w wyniku konsultacji postanowiliśmy, że najodpowiedniejszym miejscem na pomnik Papieża Polaka będzie miejsce po złamanym krzyżu. Dlatego na wiosnę zostanie sporządzony odpowiedni kamienny cokół i figura zostanie postawiona w miejsce złamanego przez żywioł krzyża. Obecnie jest ona zabezpieczona, gdyż należało ją wynieść by zrobić miejsce na choinki.
 5. Organizujemy wraz z parafią św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie Słupcu pielgrzymkę do Włoch w dniach
  9-18.04.2017 r. Zapisy i zaliczki w złotówkach przyjmujemy do końca stycznia. Program wywieszony jest w gablocie
  i na stronie internetowej.
 6. Tradycyjnie, w drugą niedzielę Adwentu, z inicjatywy Konferencji Episkopatu Polski jest obchodzony Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie. Możemy włączyć się w to ważne dzieło, składając ofiary do puszek w ramach zbiórki, która jest prowadzona dziś przed kościołami i kaplicami w całej Polsce. Nasza pomoc dotrze do ludzi żyjących w trudnych warunkach za wschodnią granicą naszego kraju, m.in. w Donbasie na Ukrainie i na Syberii.
 7. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej i pogłębiania swojej wiedzy religijnej. Do nabycia nowe numery „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”. Do nabycia są także kalendarze parafialne na rok 2018 w cenie 15 zł. Mamy także świece Caritas na stół wigilijny w cenie 6 zł za małą i 15 za dużą.
 8. W minionym tygodniu z naszej parafii do wieczności odeszli śp. Romuald Zemło i Teresa Sosnowska. Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie…

 

Słowo biskupów Metropolii Wrocławskiej

w sprawie troski o jakość powietrza

Drodzy Siostry i Bracia,

Mieszkańcy Dolnego Śląska

W ciągu ostatnich lat w Polsce nastąpił zauważalny wzrost zainteresowania problemem zanieczyszczenia powietrza, potocznie często nazywanym „smogiem”. Badania naukowe potwierdzają, że zwiększona emisja pyłów i szkodliwych gazów zagraża zdrowiu i życiu ludzi. Szczególnie narażonymi grupami są dzieci oraz seniorzy, a także osoby z chorobami układu krążenia i układu oddechowego. Ekspozycja na zanieczyszczone powietrze wiąże się ze zwiększoną umieralnością. Dane statystyczne zaś potwierdzają, że główną przyczyną tych zanieczyszczeń jest emisja niebezpiecznych substancji chemicznych z indywidualnego ogrzewania budynków.

Jako mieszkańcy województwa dolnośląskiego nie możemy udawać, że problem ten nas nie dotyczy, tym bardziej, że niektóre z naszych miast znajdują się w niechlubnej czołówce najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w Polsce. Rodzi się zatem konieczność podjęcia wspólnych działań, których celem jest poprawa jakości powietrza, jakim oddychamy. Wzywa nas do tego nie tylko papież Franciszek w encyklice „Laudato Si”, ale przede wszystkim zdrowy rozsądek i Dekalog, zawierający m.in. przykazanie: „Nie zabijaj”.

Oceniając pozytywnie wszelkie działania polityków, samorządowców
i różnego rodzaju organizacji, zamierzające do eliminowania przyczyn zanieczyszczenia powietrza, musimy uświadomić sobie, że smog w naszych miastach nie bierze się ze złych przepisów czy braku odpowiedniej technologii. Walka z nim nie polega jedynie na zaostrzaniu kar za naruszanie ustaw i rozporządzeń. Trzeba sięgnąć do serca człowieka, bo każda nasza decyzja i każdy czyn, pociągają za sobą konkretne konsekwencje, a ponieważ jako rodzina ludzka zamieszkujemy wspólny dom, czy tego chcemy, czy nie – konsekwencje naszych wyborów bardzo szybko do nas wracają.

Zanim zostaną wdrożone nowe przepisy czy nowoczesne technologie, powietrze powinno zostać oczyszczone z ludzkiej lekkomyślności, która pozwala na spalanie w piecach: śmieci, odpadów czy plastikowych przedmiotów. Od każdego z nas zależy czy powietrze, którym oddychamy w naszych miastach będzie służyło zdrowiu i życiu czy będzie przyczyną chorób i wcześniejszej umieralności. Dlatego papież Franciszek we wspomnianej encyklice zachęca do prostych czynności, jak: korzystanie z komunikacji zbiorowej czy cieplejsze ubranie się zamiast odkręcania kaloryferów. Możemy jedynie wyobrazić sobie, co by było, gdyby wszyscy katolicy w naszym kraju od dziś postanowili kierować się w swoich wyborach papieskimi wskazaniami. Możemy być pewni, że zmiana byłaby ogromna. Wielkie cele bowiem osiąga się małymi krokami.

Podejmijmy wszyscy działania na rzecz wspólnego dobra, jakim jest zdrowe
i czyste powietrze, a tym działaniom niech błogosławi Bóg, który stworzył świat i powierzył nam troskę o „wspólny dom”.

 

 

+ Ignacy Dec                                                      + Józef Kupny

Biskup Świdnicki                                  Arcybiskup Metropolita Wrocławski

 

 

+ Zbigniew Kiernikowski

Biskup Legnicki