Ogłoszenia parafialne (28 stycznia 2018 r.)

1. Przeżywamy IV Niedzielę zwykłą. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu: we wtorek święto Poświęcenia Katedry Świdnickiej; w środę św. Jana Bosco; w piątek święto Ofiarowania Pańskiego (MB Gromnicznej – w tym dniu składka jest przeznaczona na zakony klauzurowe); w sobotę wspomnienie św. Błażeja – patrona od chorób gardła.

2. Przypominamy, że wraz z parafią św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie Słupcu organizujemy pielgrzymkę do Włoch w dniach 9-18.04.2018 r. Zapisy i zaliczki w złotówkach przyjmujemy do końca stycznia. Program wywieszony jest w gablocie i na stronie internetowej.

3. Dziś ostatnia niedziela miesiąca, taca przeznaczona jest na prace remontowe. Dziękujemy wszystkim za składane ofiary.

4. W środę po mszy wieczornej spotkanie Towarzystwa Przyjaciół WSD i Róż Różańcowych na plebanii.

5. W tym tygodniu przypadają pierwszy czwartek i piątek miesiąca. W czwartek o godz. 17.30 różaniec, a następnie msza św. o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

6. W piątek spotkanie ogólne kandydatów do bierzmowania o godz. 18.00. Obecność obowiązkowa.

7. W najbliższą sobotę o godz. 08:00 Różaniec połączony ze zmianą tajemnic różańcowych i Mszą św. z racji pierwszej soboty miesiąca. Za tydzień w niedzielę o godz. 16.30 spotkanie dzieci przygotowujących się do I komunii św. wraz z rodzicami.

8. Parafia nasza uruchamia punkt pomocy przy wypełnianiu zeznań podatkowych PIT za 2017 rok z uwzględnieniem 1% odpisu od podatku na konto Fundacji „Nasza Przyszłość”. Punkt będzie czynny na plebanii w każdą sobotę, godz. 10.00 – 11.30.
W poniedziałki i środy po mszy św. wieczornej.

9. W tym tygodniu odprawimy następujące msze wotywne: w poniedziałek Msze św. o św. Jerzym o godz. 7.00 i 18.00 oraz dodatkowo o godz. 17.00, będzie to Msza św. dziękczynna za wszystkich ofiarodawców i osób zaangażowanych w życie naszej parafii; w środę wieczorna Msza św. o NMP Nieustającej Po-mocy poprzedzona nabożeństwem; w czwartek Msza św. wieczorna
o Chrystusie Najwyższym Kapłanie; sobota Msza św. o 7.00 o Najświętszej Maryi Pannie, o godz. 8.00 o Niepokalanym Sercu NMP.

10. W związku z „Dniem życia konsekrowanego” przypadającym 2. lutego Ks. Bp. Ignacy Dec zaprasza Siostry zakonne, Ojców, Braci i inne osoby konsekrowane, a także wszystkich diecezjan do wspólnotowego przeżycia tego dnia na Mszy św. o godz. 12.00.

11. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej i pogłębiania swojej wiedzy religijnej. Do nabycia nowy numer „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.

Sprawozdanie duszpastersko – gospodarcze za rok 2017

W minionym roku kalendarzowym w Parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu 11. lutego nastąpiła zmiana proboszcza parafii. Po ponad 5 latach pracy duszpasterskiej ks. kan. Marian Kujawski został mianowany proboszczem parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Olszanach, a jego miejsce zajął ks. Zbigniew Chromy. Za gorliwą pracę w naszej parafii składam Ks. Kanonikowi wielkie „Bóg zapłać”. Rozpoczęte przez poprzedniego proboszcza prace remontowe dachu kościoła były kontynuowane w minionym roku. Położono dachówki w transepcie oraz wymieniono poszycie dachu dwóch wieżyczek za wieżą główną wraz z zamontowaniem nowych „kul z krzyżami”. Do końca roku 2017 poniesione bezpośrednie koszty remontu dachu (bez kosztów przygotowania dokumentacji) wyniosły 614 tys. w tym 211 tys. w roku 2017. Wpływy z ofiar wiernych wynosiły ok. 56tys. W miarę posiadanych środków w roku 2018 planowane są następujące prace remontowe: remont dachu nad prezbiterium, remont dachu dwu absyd bocznych, instalacja odgromowa, odtworzenie okien wraz z żaluzjami w części środkowej wieży, odwodnienie wraz z izolacją oraz wymiana drzwi wejściowych i renowacja wiatrołapów.
Oprócz wymienionych wyżej prac przy remoncie dachu w minionym roku od 12 lutego w naszym kościele zamontowano nowe witraże w odmurowanych oknach naw bocznych, zamontowano ozdobną kratę dzięki której można codziennie modlić się przed Najświętszym Sakramentem, zakupiono 15 ornatów, kielich i puszkę do przechowywania Najświętszego Sakramentu, dwa mikrofony, odnowiono wszystkie naczynia liturgiczne, które tego wymagały, na ukończeniu są prace przy Tabernaculum (zostanie ono zamontowane do przyszłej niedzieli), zakupiono trzy relikwiarze, sześć lichtarzy ołtarzowych cztery obrusy, 15 kompletów bielizny kielichowej, trzy nowe mszały. Odrestaurowana została figurka Matki Bożej Bolesnej, do 11 lutego wróci z renowacji Figura Matki Bożej z Lourdes, zaś do Świąt Wielkanocnych figury Serca Pana Jezusa i Matki Bożej. Oprócz tego w odnowiono kaplicę cmentarną, zakupiono nowy wzmacniacz, mikrofony oraz sprzęt nagłaśniający procesję do grobu, wyremontowano obejście przy plebanii, dokonano remontu pokoju gościnnego na plebanii oraz częściowy remont ogrzewania w domu katechetycznym. W dalszych planach jest odtworzenie ołtarzy bocznych, przebudowa części ołtarza przy Tabernaculum, wykonanie jednorodnych balasek, renowacja i translokacja ambony oraz poszerzenie i przebudowa prezbiterium. Szerokie prace remontowe przy Domu Katechetycznym. Wszystkie te prace uzależnione będą od posiadanych środków. Nowy Rok kalendarzowy rozpoczęliśmy zmianą adresu zamieszkania, gdyż dzięki życzliwości Rady Miasta Wałbrzych, przy mocnym poparciu radnych z naszej dzielnicy parafia mieści się obecnie przy ulicy św. Jerzego. Wielkie „Bóg zapłać wszystkim, którzy wsparli nasz wniosek. Z okazji mijającego roku pracy Ksiądz Proboszcz dziękuje wszystkim ofiarodawcom, sponsorom i fundatorom, dzięki którym udało się zrobić w roku 2017 wiele rzeczy. W intencji wszystkich ofiarodawców odprawimy jutro o godz. 17.00 Mszę św.
W minionym roku w naszej parafii ochrzciliśmy 43 dzieci, pierwszą komunię przyjęło 75 dzieci, do bierzmowania przystąpiło 21 osób. W roku 2017 w naszym kościele pobłogosławiliśmy 12 par małżeńskich, odprowadziliśmy na miejsce spoczynku 117 osób.
W tym roku w ramach wizyty duszpasterskiej (kolędy) odwiedziliśmy ogółem 1562 rodziny, co stanowi 47,2% mieszkańców naszej parafii, nie przyjęło nas w 1740 domach co stanowi 52,8%. Dla porównania w minionym roku kolędę przyjęło 51,4 % mieszkańców, nastąpił zatem spadek o 4 %.
Życzymy wszystkim dobrej niedzieli😊