Ogłoszenia parafialne (27 stycznia 2019 r.)

 1. Przeżywamy dziś III Niedzielę Zwykłą. W kalendarzu liturgicznym w tym tygodniu wspominamy: w poniedziałek św. Tomasza z Akwinu, w środę święto Rocznicy poświęcenia katedry świdnickiej; w czwartek św. Jana Bosko. W przyszłą sobotę przypada święto Ofiarowania Pańskiego – Światowy Dzień Osób Konsekrowanych. W związku ze Światowym Dniem Życia Osób Konsekrowanych kancelaria w sobotę będzie nieczynna.
 2. W najbliższy w czwartek o godz. 10.00 w Domu Parafialnym odbędzie się spotkanie w ramach Klubu Seniora. Jednocześnie przepraszamy, że w związku z awarią pieca, spotkanie nie odbyło się tydzień temu.
 3. Za tydzień w pierwszą niedzielę lutego będzie można po każdej Mszy św. do południa zjeść ciastko i wypić kawę w naszym Domu Parafialnym.
 4. Okazja do spowiedzi pierwszopiątkowej od godz. 17.30 -18.00.
 5. W najbliższą sobotę Różaniec i Msza św. o godz. 8.00 wraz ze zmianą tajemnic różańcowych z racji pierwszej soboty miesiąca.
 6. W dniach 14-28 lipca 2019 r. nasza parafia organizuje pielgrzymkę do Sanktuariów Maryjnych Europy. W programie m.in. La Salette, Lourdes, Fatima, Santiago de Compostela, Saragossa. Koszt pielgrzymki 1500 zł + 530 euro. Plan pielgrzymki wisi
  w gablocie. Zapisy w zakrystii i kancelarii parafialnej (najlepiej bezpośrednio u Proboszcza, który będzie duchowym opiekunem pielgrzymki).
 7. W związku z „Dniem życia konsekrowanego” przypadającym 2. lutego Ks. Bp. Ignacy Dec zaprasza Siostry zakonne, Ojców, Braci i inne osoby konsekrowane, a także wszystkich diecezjan do wspólnotowego przeżycia tego dnia na Mszy św. o godz. 12.00.
 8. Dziś ostatnia niedziela miesiąca, taca przeznaczona jest na prace remontowe.
 9. W poniedziałek 28 stycznia zapraszamy na godz. 19:00 do Domu Parafialnego na kolejną katechezę dla dorosłych zatytułowaną: „Czy wierzymy w tego samego Boga, co muzułmanie”. W trakcie katechezy poruszone zostaną m. in. zagadnienia „świętej wojny” oraz stosunku Islamu do kobiet i „niewiernych”. Wstęp wolny.
 10. Sprawozdanie duszpastersko – gospodarcze za rok 2018:

W Parafii św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu do końca roku 2018 poniesione bezpośrednie koszty remontu kościoła (bez kosztów przygotowania dokumentacji) wyniosły 868 tys. w tym 255 tys. w roku 2018. Z tego 163 tys. ze środków zewnętrznych i 92 tys. ze środków własnych. Wpływy z ofiar wiernych (taca + ofiary) wynosiły ok. 62 tys. Wynika z tego, że dodatkowo musieliśmy znaleźć ponad 30 tys. zł. W ciągu ostatniego roku wymieniono okna w wieży głównej oraz drzwi wejściowe do kościoła. Dokonano także renowacji wiatrołapów. Przebudowano ołtarz przy Tabernakulum (koszt ok. 16 tys. zł). Dzięki naszym staraniom udało się pozyskać środki w ramach FIO 2018 w kwocie ok. 134 tys. (w roku 2018), dzięki którym dokonano częściowego remontu Domu Parafialnego (wymiana sanitariatów, remont ogrzewania, zakup sprzętu multimedialnego, zakup stołów i krzeseł, zainstalowano nowe rolety oraz alarm).
Od czerwca nasza parafia uczestniczy w programie „Spiżarnia Caritas”. Do końca roku przekazaliśmy mieszkańcom naszej parafii żywność z Biedronek na kwotę ok. 96 tys. zł. Na tę chwilę docieramy do ok. 90 mieszkań. W tym miejscu bardzo dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w dystrybucji żywności. W roku 2018 zorganizowaliśmy festyn parafialny, na którym udało się zebrać na prace remontowe ponad 11 tys. zł. Wyburzyliśmy garaże (koszt ok. 6,5 tys.). Ponadto: wykonano inwentaryzację budowlaną budynku kościoła; przeprowadzono inwentaryzacje drzew na cmentarzu – historyczny układ urbanistyczny dzielnicy Biały Kamień wpisany do rejestru zabytków; przygotowano niezbędną dokumentacje (projekt, kosztorys, pozwolenia Konserwatora oraz Gminy Wałbrzych) do wykonania przeciwpożarowego wyłącznika prądu w budynku kościoła; zaktualizowano użytki gruntowe  działek przeznaczonych na cmentarz (zmiany
w danych ewidencyjnych). Za przygotowanie dokumentacji musieliśmy oczywiście zapłacić. W minionym roku działał także w naszej parafii punkt pomocy przy wypełnianiu zeznań podatku PIT. Z okazji mijającego roku pracy Ks. Proboszcz dziękuje wszystkim ofiarodawcom, sponsorom i fundatorom, dzięki którym udało się zrobić w roku 2018 wiele rzeczy.
W intencji wszystkich ofiarodawców odprawiliśmy Mszę św. 23. grudnia o godz. 12.00. W tym roku naszym głównym zadaniem remontowym będzie odwodnienie kościoła. Oprócz wniosków złożonych do ministerstw w związku
z odwodnieniem, złożyliśmy także wnioski by pozyskać środki na dalszy remont Domu Parafialnego. Zamówiliśmy nową figurę Chrystusa Zmartwychwstałego, która zostanie ukończona na Święta Wielkanocne. W tym roku wykonane też zostaną nowe sztandary. Zamierzamy także poszerzyć akcję „Spiżarnia Caritas” oraz wejść w dwa inne programy pomocowe, które organizuje Caritas Diecezji Świdnickiej.

 1. W minionym roku w naszej parafii ochrzciliśmy 44 (43/2018) dzieci, pierwszą komunię przyjęło 83 (75/2018) dzieci, do bierzmowania przystąpiło 22 (21/2018) osoby. W roku 2018 w naszym kościele pobłogosławiliśmy 14 (12/2018) par małżeńskich oraz odprowadziliśmy na miejsce spoczynku 84 (117/2018) osoby.
 2. W tym roku w ramach wizyty duszpasterskiej (kolędy) odwiedziliśmy ogółem 1450 rodziny, co stanowi 43,8 % mieszkańców naszej parafii, nie przyjęło nas w 1852 domach, co stanowi 56,2%. Dla porównania w minionym roku kolędę przyjęło 47,2 % mieszkańców, nastąpił zatem spadek o 3,4 %.
 3. Zachęcamy do czytania prasy katolickiej i pogłębiania swojej wiedzy religijnej. Do nabycia nowe numery „Niedzieli” i „Gościa Niedzielnego”.
 4. W minionym tygodniu z naszej parafii do wieczności odeszły śp. Nina Krynicka, Danuta Synoś. Polećmy je Bożemu Miłosierdziu: Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie…