Ogłoszenia parafialne (12 marca 2023 r.)

  1. Dziś przeżywamy III Niedzielę Wielkiego Postu. W kalendarzu liturgicznym w piątek wspomnienie św. Patryka.
  2. Jutro przypada 10 rocznica wyboru papieża Franciszka. Polecamy Ojca św. modlitwie parafian.
  3. W tym tygodniu spotkania seniorów we wtorek, środę i piątek o godz. 10:00, w czwartek o godz. 12:15 w Domu Parafialnym. Serdecznie zapraszamy.
  4. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali odpowiednio w piątek i niedzielę o godz. 17:15.
  5. Spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do Sakramentu Bierzmowania w czwartek 16.03 o godz. 19:00 w Domu Parafialnym, dla dzieci i rodziców przygotowujących się do I Komunii w niedzielę 19.03 po Mszy św. o godz. 10:30.
  6. Trwa Nowenna do św. Józefa przed uroczystością do św. Patriarchy. Modlitwy nowennowe codziennie przed Mszą wieczorną.
  7. W naszym kościele znajduje się puszka na jałmużnę wielkopostną. Składana do niej jałmużna posłuży na pomoc mieszkańcom z Ukrainy na Święta Wielkanocne.
  8. W minionym tygodniu z naszej parafii do wieczności odeszła śp. Stanisława Rodzińska. Wieczne odpoczywanie racz jej dać Panie…

 

OŚWIADCZENIE
PRZEWODNICZĄCEGO KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI
W ZWIĄZKU Z PUBLIKACJAMI DOTYCZĄCYMI
METROPOLITY KRAKOWSKIEGO KARD. KAROLA WOJTYŁY

    Święty Jan Paweł II to jeden z najwybitniejszych papieży i największych Polaków. Jego papieskie przepowiadanie, apostolskie wizyty, a także wysiłki dyplomatyczne przyczyniły się do wzrostu duchowego milionów ludzi na całym świecie. W tym świetle szokujące są próby zdyskredytowania jego osoby i dzieła, podejmowane pod pozorem troski o prawdę i dobro. Autorzy tych dyskredytujących głosów podjęli się oceny Karola Wojtyły w sposób stronniczy, często ahistoryczny, bez znajomości kontekstu, bezkrytycznie uznając tworzone przez Służby Bezpieczeństwa dokumenty za wiarygodne źródła.
Nie wzięli przy tym pod uwagę istniejących raportów i opracowań, które rzetelnie ukazują jego słowa i czyny. Członkowie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski już raz podkreślili (18 listopada 2022 roku), że medialny atak na kard. Karola Wojtyłę, a następnie Papieża Polaka i jego pontyfikat ma swoje głębsze przyczyny.

    To właśnie poczynając od decyzji Jana Pawła II, Kościół podjął zdecydowany wysiłek powołania struktur i opracowania jednoznacznych procedur, by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży, należycie ukarać winnych przestępstw seksualnych, a przede wszystkim wspomóc osoby skrzywdzone. Wydając dokument Sacramentorum sanctitatis tutela dla całego Kościoła, który uznaje krzywdę wyrządzoną dziecku w sferze seksualnej za jedno z najcięższych przestępstw, Jan Paweł II zobowiązał wszystkie episkopaty świata do wprowadzenia szczegółowych norm postępowania w takich przypadkach. Była to decyzja ze wszech miar bezprecedensowa i przełomowa.

    Obrona świętości i wielkości Jana Pawła II nie oznacza, oczywiście, twierdzenia, że nie mógł on popełniać błędów. Bycie pasterzem Kościoła w czasach podziału Europy na Zachód i blok sowiecki oznaczało konieczność mierzenia się z niełatwymi wyzwaniami. Trzeba też być świadomym tego, że w tamtym okresie obowiązywały, nie tylko w Polsce, inne niż dzisiaj prawa, inna była świadomość społeczna i zwyczajowe sposoby rozwiązywania problemów.

    Wzywam zatem wszystkich ludzi dobrej woli, by nie niszczyć wspólnego dobra, a do takiego należy niewątpliwie dziedzictwo Jana Pawła II. Polacy winni pamiętać o błogosławieństwie, jakie Opatrzność dała nam za sprawą tego Papieża.

Warszawa, 9 marca 2023 roku

✠ Stanisław Gądecki
Arcybiskup Metropolita Poznański
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski